Jāņa Pelņa privātprakse IK

Jāņa Pelņa privātprakse IK
Zemgales veselības centrs
Jelgava
LV-3001
Latvija
Problēmas un risinājumi


To der zināt!

Ar tādu pašu rūpību, kā par seju un rokām, mums jāgādā arī par pēdām. Mūsu pēdām ir liela slodze: uz relatīvi maza virsmas laukuma jānes savs ķermenis un uz tā ‘uzkrautos’ smagumus. Ja slodze nav vienmērīga un vienai pēdas daļai ilgstoši jācieš palielināts spiediens, piemēram, valkājot nepiemērotus apavus, pēdas pamazām it kā saplacinās un sāk izplūst. Var sekot īkšķa kauliņa deformācija, kauls izvirzās uz āru arvien asākā leņķī.

Šajā procesā ļoti liela loma ir iedzimtībai, kā arī kaulu struktūrai, saišu stiprumam un muskuļu treniņam.

 
Gadījumi, kuros ir vēlama podometrija - pēdu diagnostikas pārbaude: 
 • profilaktiski - bērniem no 5 gadu vecuma, ja ir
  • aizdomas par plakano pēdu
  • no 2 gadu vecuma-ceļu vai potīšu deformācija - X, O veida kājas , aizdomas un valgus/varus pēdiņām
 • cukura diabēts un ir pazemināts jūtīgums pēdās
 • plakanā pēda, aizdomas uz plakano pēdu
 • nezināmas izcelsmes sāpes pēdās, kājās, mugurā
 • dedzinošas sajūtas pēdās
 • pēdu un kāju nogurums pie nelielas slodzes
 • dažāda veida pēdas deformācijas (parādās kauliņi, āmurveida pirksti)
 • ilgstošs darbs ar palielinātu slodzi Tavām kājām
 • kāju tūska
 • sportistiem ar palielinātu slodzi  kājām
 • esi spiests bieži vērsties pie pēdu aprūpes speciālista (veidojumi, sabiezējumi, radziņi, varžacis)
 • ilgstoši valkājat apavus ar augstu papēdi vai apavus bez papēža
 • pēc/pirms  ceļa un gūžas endoprotezēšanas
 • pēc traumām ( kāju lūzumi, mežģījumi)
 • sportistiem, gan lieliem gan maziem
 • kājas saīsinājums
 • pēcdzemdību periods, retos gadījumos grūtniecības laikā, jo te jābūt īpaši piesardzīgiem (lasīt on-line tēmas- pēdas akupunktūra)


Katra iepriekš minētā problēma ir nozīmīga, taču mēs vēlamies uzrunāt jaunās meitenes, kuras tik ļoti iecienījušas augstos papēdīšus ikdienā. Esat gaidītas! Atvieglosim jūsu solīšus un novērsīsim tās komplikācijas par kurām jaunībā parasti nedomā!

 

Pēdu noslodzes pārbaude

Pēdu noslodzi pārbauda ar mūsdienīgu diagnostikas metodi, ko sauc par podometriju: pacients  uzkāpj uz speciālas sensoru virsmas, kas savienota ar datoru. Datora ekrānā parādās pēdas nospieduma attēlu dažādās krāsās, kur katra krāsa atbilst noslodzes intensitātei.

Podometrija parāda gan jau esošu deformāciju, gan arī tādas, kas tik tikko sākušas veidoties, par kurām pacients varbūt pat vēl nav iedomājies. Analizējot pēdu attēlu, speciālists var izteikt aizdomas arī par draudošām stājas, locītavu, mugurkaula problēmām. 

 

Zolītes un ortozes

Mēs strādājam ar vācu, čehu, holandiešu un amerikāņu ortopēdiskajām zolītēm, kuras tiek piemērotas dažādu veidu apaviem - zābakiem, sandalēm, "laiviņām”. Meklēsim tādu risinājumu lai Tev nebūtu jāmaina ierastais apavu stils.


 


Zolīšu cenas atkarībā no ražotāja no 30 - 70 €

Kad pēdu slodze izmērīta, speciālists var ieteikt valkāt ortopēdiskās zolītes. Tās palīdz izlīdzināt pēdas noslogojumu. Ir svarīgi izvēlēties zolītes, kas patiešām soli dara vieglāku, tāpēc tās tiek pielāgotas katram pacientam individuāli atbilstoši viņa pēdu fizioloģiskajām īpatnībām. Valkājot ortopēdiskās zolītes, tiek pareizi sadalīts noslogojums uz pēdu, tādējādi mazinot sāpes vai diskomfortu.

Ja īkšķa kauls stipri izbīdījies un pats īkšķis „lien virsū”  pārējiem pirkstiem, derēs īpašas ortozes – tās atvelk īkšķi, deformācijas sekas mazinot. Tomēr jāņem vērā, ka ortozes neārstē (zolītes arī ir ortozes), bet atvieglo un aptur patoloģiskos procesus pēdās. Ar zolītēm vien ir arī par maz: ir jātrenē pēdas muskuļi, ik dienas pēda jāvingrina un jāmasē. Ar vingrojumiem deformāciju var palēnināt un attālināt. Nepieciešamības gadījumā mēs jums ieteiksim fizioterapeitu.

 

Labāk negaidi sāpes pēdās, sāpes kājās!

Tāpat kā sirds, asinsvadu, zobu, acu un citu ķermeņa daļu saslimšanas, arī pēdu deformāciju nevajadzētu gaidīt kā kaut ko nenovēršamu – pat ja  pēdas ar izvirzītiem kauliem bijušas  mammai vai  vecmāmiņai.

Daži ieteikumi pēdu deformācijas profilaksei:


Ikdienā valkā ērtus apavus!
Ikdienā piemērotākais papēža augstums ir divi līdz trīs centimetri. Savas pēdas ļoti nemīl augstpapēžu kurpju valkātājas: nevar teikt, ka kurpes pašas par sevi ir kaitīgas, tomēr tajās visu smagumu spiesta nest pēdas priekšējā daļa, ko nekādi nevar nosaukt par vienmērīgu svara sadalījumu. Sešus centimetrus augsts papēdis palielina šķērsvelves noslogojumu četras reizes. Tas nozīmē, ka četras reizes palielinās pēdu deformācijas risks. Staigāšana šādos apavos pēdu problēmas var saasināt, it sevišķi, ja kājas netiek atpūtinātas. Taču ar speciālu korektoru palīdzību pastāv iespēja padarīt par ērtiem praktiski jebkurus apavus.

Trenē savu pēdu muskuļus!
Staigā, skrien, peldi! Nodarbojies ar ārstniecisko vingrošanu, ja ārsts to iesaka! Pēdām patiks arī masāža, kuru var veikt gan pie profesionāla masiera, gan arī ar dažādu masāžas palīgierīču palīdzību. Vingrini pēdas mājās, lai tas kļūst par tādu pašu paradumu kā tīrīt zobus.

Vanno un kop pēdas!
Pēdām patiks sāļu vai kumelīšu vanniņas. Rūpējies, lai nav ieaugušu nagu, sabiezējumu un tulznu – no tām palīdzēs atbrīvoties pēdas aprūpes speciālists (podiatrs).

Rūpējies par kaulu veselību
– ēd tā, lai uzturā netrūktu kalcija (tas ir pienā, sieros, biezpienā, mandelēs, Ca /kalciju/ saturošās pārtikas piedevās).

Operācija - tikai kā pēdējais risinājums
Var gadīties arī tā, ka deformācija ir izveidojusies ļoti nopietna. Arī kurpju veikalos vairs nevar atrast apavus, jo to uzvilkšana var izrādīties īsts pārbaudījums. Tā kā operācija ir diezgan smaga, ārsti to iesaka kā galēju metodi. Pēc operācijas noteikti jāvalkā ortopēdiskās zolītes un pēdām jāpievērš īpaša uzmanība!


Nezaudē dūšu, pat ja liekas, ka vairs nekas nav līdzams! Pasīva nogaidīšana - nav risinājums!

 

Ja esi saskatījis kaut vienu iemeslu, kāpēc Tev būtu nepieciešama podometrija un speciālista konsultācija, zvani un piesaki vizīti!

TEL. 28 222 569

Diagnostikas un konsultācijas cena -  50 €

 

Mēs gaidām Tevi "Jāņa Pelņa privātpraksē" IK


› JŪRMALĀ - NRC "Vaivari"
› RĪGĀ - Vienības gatve 99
› LIEPĀJĀ - Vecliepājas poliklīnika
› MADONĀ - Dr. Z. Stradiņas ģimenes ārsta prakse
› VENTSPILĪ - Ventspils slimnīca - rehabilitācijas nodaļa
› VALMIERĀ -  Fizioterapijas centrs "ALLAKRIS"

› SALDŪ - "Saldus medicīnas centrs" Slimnīcas ielā. 3
› JELGAVĀ - Zemgales prospekts 15, Zemgales veselības centrs


Atradīsim optimālu risinājumukatrai ar pēdām saistītai problēmai tieši Tev vai Tavam bērnam!